header
facebook icontwitterrss-logoyoutube-logo
 
 
home header

אלו התנהגויות אוכל לראות אצל בתי אם היא מתנתקת (משתמשת בדיסוציאציה)?


דיסוציאציה יכולה להופיע בצורות שונות. כהורה אתה עשוי להבחין בשינויים פתאומיים בהתנהגות, ברגשות, ו/או בעמדות של בתך. לפעמים קורים שינויים אלה מספר רב של פעמים במשך היום ולפעמים בשכיחות נמוכה יותר. ילדתך עשויה שלא לדעת להסביר מדוע היא מתנהגת בצורה זו. היא אפילו עשויה שלא לדעת שהתנהגותה משתנה.

להלן מספר רשימות של שינויי התנהגות, רגשות, חשיבה, ומצבים פיזיים שיכולים להתרחש בדיסוציאציה. כשאת/ה קורא/ת רשימות אלה, חשוב לזכור שלא כל ילד יגיב בתסמינים הללו. תסמינים מסוימים עשויים להיות קלים בעוד שאחרים עלולים להיות חמורים מאוד.

חשוב לזכור:
הרבה מתסמינים אלה יכולים להופיע עם בעיות שאינן דיסוציאטיביות. הקומבינציה של סימנים רבים בו זמנית היא זו שמצביעה לכיוון של הפרעה דיסוציאציטיבית אפשרית.

שינויי התנהגות אופייניים המאותרים לעיתים תכופות על ידי הורים ו/או מורים אצל ילדים עם הפרעה דיסוציאטיבית

1. הילדה עלולה להתנהג בצורה בוגרת רגע אחד ובאופן צעיר ביותר (אפילו כמו תינוקת) במשנהו.

2. הילדה עלולה להיות תוקפנית ואכזרית רגע אחד ולהיות פסיבית ואוהבת בזמן אחר.

3. הילדה עלולה לדבר על עצמה בשמות שונים או להתייחס לעצמה כאל "אנחנו".

4. הילדה עלולה להשתמש בקולות שונים או התנהגויות אופייניות (למשל, להתעסק עם העור שלה) בזמן אחד אבל לא בזמנים אחרים.

5. הילדה עלולה לרצות ללבוש את תלבושתה האהובה או לאכול את האוכל האהוב עליה, אבל אחר כך, או אולי יום לאחר מכן, להגיד שהיא שונאת את התלבושת או האוכל. היא עלולה שלא להיות מסוגלת להסביר את השינוי הזה ולטעון שמעולם לא אהבה את הבגד או המזון.

6. לילדה עשויים להיות כישורים ויכולות שהיא יכולה לבצע היטב ובקלות (כתב-יד, ספורט, קריאה, חשבון), אבל לאחר מכן, ביום אחר, להתקשות בהם או לא לדעת כיצד לבצע אותם.

7. הילדה עלולה להראות "חולמת" או "עם הראש בעננים" בבית, בבית-הספר, או בארועים חברתיים, ולא לדעת מה קורה סביבה. זמן עלול לחלוף מבלי שהיא תדע מה קרה במשך זמן זה.

8. הבעת הפנים של ילדתך עשויה להשתנות באופן דרמתי ופתאומי ממחייכת לכועסת מבלי סיבה נראית לעין.

9. עיני ילדתך עלולות להראות כאילו היא מרוחקת קילומטרים ממך בזמן שאת/ה מדבר/ת אליה, או כאילו שהן ריקות או אפופות, במיוחד כשהילדה כועסת או תוקפנית.

10.הילדה עלולה למצוא את עצמה במקום כלשהו ולא לדעת כיצד הגיעה לשם. למשל, היא עלולה להישלח למשרד המנהל בשל התנהגות לא רצויה ולא לזכור שהיא עזבה את הכיתה והלכה למשרדו, או לא לדעת מדוע היא שם.

מבחינה רגשית, ילדתך עשויה לחוות שינויים פתאומיים ולעבור מרגש קיצוני אחד לרגש אחר לחלוטין או אפילו הפוך מבלי להראות את הרגשות שבאמצע. הסיבה לשינויים אלה ברגשות עלולים שלא להיות ברורים או מובנים.

11. הילדה עלולה להיות רגועה רגע אחד, ובמשנהו "להתפוצץ", להפוך תוקפנית, מפוחדת, דומעת, או לחוצה.

12. הילדה עלולה להראות רגשות שאינם מתאימים למה שקורה, כמו לצחוק תוך כדי ארוע עצוב או מטריד, או להפוך עצובה או כועסת במצב משמח.

13. הילדה עלולה שלא להראות רגשות בכלל. היא עלולה שלא להיות מודעת לרגשות. את/ה עשוי להבחין בשינויים קוגניטיביים (שכליים). אלה שינויים פתאומיים בדרך חשיבה ולעיתים מנוגדים.

14. הילדה עשויה להיות מסוגלת לבצע מטלה באופן משביע רצון יום אחד, אבל לא לדעת כיצד לבצע מטלה דומה או אפילו את אותה המטלה יום לאחר מכן. ואז, ללא לימוד נוסף, היא עשויה להצליח לבצע את המטלה שוב בזמן אחר.

15. הילדה עלולה לבחור פתרון טוב לבעיה יום אחד, אבל כשאותה הבעיה עולה בזמן אחר היא עלולה לבחור פתרון גרוע ואולי אפילו לא לזכור את המצב או ההחלטה הקודמת.

16. הילדה עלולה לחשוב שמצב בטוח לחלוטין איננו בטוח כלל ולהיות מאוד מפוחדת. או היא עשויה לראות מצב שאינו בטוח, כבטוח.

17. הילדה עלולה שלא להיות מסוגלת לזכור ארועים חשובים, כגון ימי הולדת, חגים, חופשות משפחתיות, או טיולים.

18. הילדה עלולה שלא לזכור משהו שהיא עשתה, אפילו אם מישהו ראה שהיא עשתה אותם.

19. הילדה עלולה "לשמוע" קולות בתוך ראשה (ילדים מדברים על כך לעיתים רחוקות ביותר, אלא אם כן הם נשאלים ישירות)

20. הילדה עלולה לדווח שיש לה "אנשים פנימיים" שאומרים לה דברים אכזריים או מצווים עליה לעשות דברים. אלו שונים מן החברים הדמיוניים שיש לילדים צעירים רבים ושנעלמים עם הגיל.

21. הילדה עלולה לחשוב דברים רעים על עצמה (אולי אפילו להרגיש תחושות אובדניות) ולראות את העולם כמקום מפחיד ומאיים. ולפתע פתאום להרגיש טוב לגבי עצמה והעולם ולהראות תקווה לגבי העתיד.

22. הילדה עלולה לחוות "פלשבקים" (חוויה מחדש של אירוע טראומטי) מבלי להיות מודעת לסביבתה העכשווית.

שינויים פיזיים וגופניים עלולים לקרות גם כן. הרופא עשוי שלא למצוא סיבה או בעיה רפואית לכאב או לקשיים של ילדתך. בעיות פיזיות אלה עלולות להיות תוצאה של המתח והחרדה מן הטראומה ש"מוחזקים" (נזכרים באופן לא מודע) על ידי הגוף.

23. ילדתך עלולה להרטיב או ללכלך את עצמה מבלי לדעת שזה קורה לה. היא עשויה שלא להרגיש או לא להריח את מה שקרה.

24. ילדתך עלולה להיפגע (למשל, להיחתך או לשבור עצם) או לפגוע בעצמה (למשל, לחתוך או לצרוב) ולא להרגיש את הכאב או לא להיות מודעת שהיא נפגעה.

25. הילדה עלולה לסבול מבעיות בלתי מוסברות כמו כאבי-בטן, כאבי-ראש, תנועות שנראות כמו פרכוסים, או בעיות פיזיות אחרות (כגון קושי בנשימה, הליכה, כאב באברי המין).

הערה: סימפטומים אלה עשויים לקרות רק מספר פעמים בשנה או להיות הרבה יותר שכיחים ולקרות מספר פעמים ביום.

אתם כאן: Home RSS שאלות נפוצות של הורים אלו התנהגויות אוכל לראות אצל בתי אם היא מתנתקת (משתמשת בדיסוציאציה)?